Anamaria Gavrilă, lidera Partidului Oamenilor Tineri (POT), a anunțat miercuri seara că se retrage din cursa pentru alegerile prezidențiale din luna mai, oferindu-și sprijinul pentru George Simion, liderul AUR, care rămâne astfel candidatul principal al mișcării suveraniste.
“Trebuie să trecem peste partid și să susținem această mișcare”
Într-un mesaj video publicat pe Facebook, Gavrilă a explicat că decizia de a se retrage a fost luată pentru a evita fragmentarea voturilor din tabăra suveranistă și pentru a maximiza șansele lui Simion în competiția electorală.
„S-a luat hotărârea ca împreună să îl susținem pe cel care are cele mai multe șanse. Domnul George Simion are un partid mare în spatele său, are o structură organizată, iar noi trebuie să trecem peste partid, așa cum a spus și domnul Călin Georgescu, și să susținem această mișcare, dându-i toate șansele.
Așadar, eu mă voi retrage, ca să nu apar pe buletinul de vot și ca să nu se împartă voturile. Trebuie să alegem cu sufletul și să respectăm decizia domnului Călin Georgescu, pe care a luat-o împreună cu noi”, a declarat Gavrilă.
George Simion: „Mergem până la capăt!”
În același mesaj, George Simion a subliniat că mișcarea suveranistă va continua cu aceeași forță, punând accent pe unitate și determinare.
„Ducem mișcarea suveranistă mai departe și continuăm ce am început. Vom fi în fiecare zi împreună, uniți în conștiință, în cuget și simțiri. Mergem până la capăt! Nu este vorba de o persoană, ci de un principiu”, a transmis liderul AUR.
Contextul deciziei și validarea candidaturilor
Retragerea Anamariei Gavrilă vine la scurt timp după ce Curtea Constituțională a respins candidatura lui Călin Georgescu. Inițial, atât Simion, cât și Gavrilă au decis să candideze separat, urmând ca unul dintre ei să se retragă în cazul validării ambelor candidaturi.
Pe 12 martie, Gavrilă anunța că amândoi își vor depune candidaturile:
„Atât George Simion, cât și eu, Anamaria Gavrilă, ne vom depune candidaturile. Avem nevoie de voi să fiți alături de noi. Ca urmare a validării definitive a acestor candidaturi, unul dintre noi se va retrage.”
După ce au depus dosarele la Biroul Electoral Central, cei doi au așteptat decizia finală a Curții Constituționale, întrucât existau contestații privind înregistrarea candidaturilor.
Miercuri a fost ultima zi în care CCR a analizat contestațiile, iar din 20 martie candidaturile devin definitive. Tot miercuri a fost și ultima zi în care candidații și-au putut retrage oficial candidatura.
George Simion, candidatul suveraniștilor la prezidențiale
Prin retragerea Anamariei Gavrilă, George Simion rămâne singurul candidat al taberei suveraniste pentru alegerile prezidențiale din luna mai. Liderul AUR a candidat și la scrutinul prezidențial din toamna anului trecut, unde a obținut 1.281.325 de voturi, reprezentând 13,86% din total, clasându-se pe locul patru.
Astfel, Simion devine principalul reprezentant al electoratului naționalist, mizând pe sprijinul organizației sale și al suveraniștilor pentru a-și crește șansele în competiția pentru Palatul Cotroceni.
Descoperă mai multe la Radio Clasic FM
Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.